Android TV box’lar, Google Play Store’da indirebileceğiniz tüm uygulamaları televizyonunuzdan kullanma imkanı sunan ve boyutlarından çok daha fazlasını yapan son derece teknolojik cihazlardır. Çeşitli işletim sistemlerine sahip olsalar da büyük bir çoğunluğu android işletim sistemini kullanmaktadır. Youtube, Netflix, Amazon Prime, Blue TV, Puhu TV gibi uygulamalarla istediğiniz videoları, filmleri, dizileri belgeselleri kumandanızdan tek tuşla izleyebilir, dilediğiniz oyunları indirip oynayabilirsiniz. Tıpkı bilgisayar, telefon veya tabletlerinizde olduğu gibi diğer uygulamaları da keyifle kullanabilirsiniz. Bir başka deyişle de smart olmayan televizyonlarınızı smart tv’ye dönüştürüyorsunuz.
Smart tv’ler varken bu cihazlara ne gerek var dediğinizi duyar gibiyim. Bunun iki önemli nedeni var; ilk olarak her smart tv üreticisi android işletim sistemini kullanmaz ve erişebileceğiniz uygulamalar sınırlıdır. İkinci olarak da tv box’lar kullandıkları teknoloji sayesinde smart tv’lere göre çok daha hızlı ve performans odaklıdırlar. Örneğin çok iyi bir internet hızınız olabilir ama televizyonunuzdaki işletim sistemi, ram, ethernet bağlantısı güçlü donanımlarla üretilmediyse film keyfinizde takılmalar yaşayabilirsiniz.

 

Takdir edersiniz ki her nihai üründe olduğu gibi android tv box üretiminde kullanılan teknolojiye göre fiyat çeşitliliği gösterir. Peki hep duyduğumuz usb 3.0, gigabit Ethernet, dual-band wi-fi, HDMI 2.0, h.265, quad core, gibi teknolojiler nedir? Gelin bunlara göz atalım;
   

 Donanım Teknolojileri

    Usb 3.0: Açılımı Universal Serial Bus (Evrensel Seri Veriyolu) olan, portunun bulunduğu cihazların harici donanımlarla veri transferini sağlayan bağlantı biçimidir. Bir önceki teknolojisine göre 10 kat daha hızlıdır. Usb 2.0’da veri transferi 4 kablo ile sağlanırken bu teknoloji ile kablo sayısı iki katından fazla bir sayıya ulaşmıştır. Bu da veri hızındaki en büyük etkendir.
   

    Dual-band wi-fi: Adından da anlaşılacağı üzere iki bandtan (2.4 Ghz ve 5Ghz) yayın yapabilen wifi teknolojisidir. Band steering özelliğiyle istemci ve wi-fi yayını yapan cihaz arasında en performanslı bandtan yayın yapar. Sürekli istemci ve yayıncı arasındaki bağlantı kalitesini inceler. Gelin bunu örnekleyerek daha iyi anlayalım;
Örneğin modeminizin bulunduğu bir odaya uzaksınız ve bilgisayarınızla bağlanmak istiyorsunuz. Arada duvarlar olduğu için sinyaller zayıf olacaktır. Dual-band yayıncı daha performanslı bağlantı için 2.4 Ghz bandından yayın yapar. Eğer dual-band yayıncıya yakından bağlanırsanız sinyal kalitesi yüksek olacağı için bu sefer yine performansı yükseltmek için 5Ghz bandından yayın yapacaktır. Yani dinamiktir ve mevcut koşullar doğrultusunda en yüksek sinyal ve yayın kalitesini sunar.

   

     HDMI 2.0: Teknolojide yeniliğin hızına yetişmenin zor olduğu günümüzde, HDMI 2.0 da bu yeniliklerden biri. Bir önceki teknolojisi olan HDMI 1.4’ün yapamadığı bit derinliği ile çok daha yüksek kalitede görüntüler sunuyor. Özellikle 4K görüntü için olmazsa olmazdır. Peki HDMI 1.4 ile 4K kalitesinde görüntü elde edemez miyim? Evet ederseniz ama HDMI 1.4 4K’da 8 bit renk desteklerken HDMI 2.0 ise 12 bit’e kadar desteklemektedir. Bu da “Ultra HD, 4K” gibi görüntü kalitelerini tam anlamıyla elde etmeye yarar.
   

    Gigabit Ethernet: Çağımızda bırakın saatleri ve dakikaları, artık saniyeler bile çok önemli. Veri transferi, ağ trafiği saliselere göre hesaplanıyor. Gigabit Ethernet de Ethernet ve Fast Ethernet teknolojilerinin genişletilmiş halidir. 1000 Mbps hızına sahiptir. Halefine göre 10 kat daha hızlı veri akışı sağlamaktadır. Bu denli ağ akışı hem stream hem de download hızınıza çok büyük katkılar sağlamaktadır.

Umarım bu yazımız size andorid tv box ve kullandıkları teknojik donanımlar hakkında geniş bir fikir vermiştir. Çağı yakalayın ve yaşayın. Teknoloji sizinle olsun 🙂

Comments are closed.